Tarta makowa

 

Świę­ta tuż tuż. Trady­cyjnie na Boże Nar­o­dze­nie w Polsce jada się makow­ce. Mój ukochany brat po pros­tu je uwiel­bia. Tak je kocha, że nawet nauczył się je robić. Ja przyz­nam się szcz­erze nie jestem ich wielką fanką. Szczegól­nie tych gdzie jest mało maku a dużo cias­ta. Jed­nak tar­ta makowa to zupełnie inna his­to­ria. Po pier­wsze cias­to jest bard­zo wilgo­tne z dużą iloś­cią maku i bakalii. Po drugie kruche cias­to, które rozpły­wa się w ustach. I po trze­cie cias­to jest łatwe w wyko­na­niu i szy­bkie. A jeśli macie trochę cza­su moż­na je pod­pi­cow­ać wyci­na­jąc np gwiazd­ki na wierzch cias­ta. Jeśli braku­je wam cza­su lub cier­pli­woś­ci wystar­czy lukrowa pole­wa i trochę bakalii na wierzch. Na pewno zabłyśniecie wśród zna­jomych lub rodziny.

 

Wydruk przepisu
Tar­ta makowa
Tarta makowa
Danie Desery
Kuch­nia Pol­s­ka
Czas przy­go­towa­nia 30 min
Czas gotowa­nia 45 min
Czas oczeki­wa­nia 2 godziny
Por­c­je
por­cji
Skład­ni­ki
Kruchy spód
Danie Desery
Kuch­nia Pol­s­ka
Czas przy­go­towa­nia 30 min
Czas gotowa­nia 45 min
Czas oczeki­wa­nia 2 godziny
Por­c­je
por­cji
Skład­ni­ki
Kruchy spód
Tarta makowa
Sposób przy­go­towa­nia
Kruchy spód
  1. Piekarnik nagrzać do 180 stop­ni C (góra i dół bez ter­moo­biegu).
  2. Do misy mik­sera lub na stol­nicę wsy­pać mąkę, dodać cuki­er, proszek do pieczenia oraz pokro­jone w kosteczkę masło. Mik­sować mieszadłem mik­sera lub siekać skład­ni­ki na desce aż pow­stanie drob­na krus­zon­ka (moż­na też użyć melak­sera lub rozcier­ać skład­ni­ki pal­ca­mi). Dodać jajko, zlepić skład­ni­ki w kulę i wstaw­ić do lodów­ki na około godz­inę
  3. For­mę na tartę o śred­ni­cy 21 — 23 cm wys­marować masłem. Cias­to rozwałkować tak by cias­to pokryło do i boki formy. Resztkę cias­ta odciąć i pozostaw­ić do deko­racji wierzchu (opcjon­al­nie)
Masa makowa
  1. Orzechy oraz czeko­ladę drob­no posiekać.
  2. Masę makową włożyć do mis­ki, dodać ser, mąkę ziem­ni­aczaną, pastę wanil­iową, drob­no posiekaną czeko­ladę, orzechy włoskie i skórkę pomarańc­zową. Wszys­tko zmik­sować lub wymieszać łyżką.
  3. Do masy dodać jaj­ka i znów krótko zmik­sować do połączenia się skład­ników. Masę wyłożyć na spód.
  4. Z pozostałego cias­ta wyciąć np gwiazd­ki i udeko­rować brze­gi cias­ta (opcjon­al­nie). Wstaw­ić do piekarni­ka. Piec przez ok. 45 min­ut.
  5. Upiec­zone cias­to ostudz­ić. Opcjon­al­nie udeko­rować bakalia­mi i lukrem.

Pin It on Pinterest